• Warto wiedzieć:

      • Jak pomóc sobie i dzieciom w czasie epidemii. Poradnik - prezentacja:

        Jak_pomoc_poradnik.pdf

         

        Jak możemy pomóc dziecku i sobie w czasie zdalnej edukacji?

         

        • zaplanuj z dzieckiem w jakich godzinach ono się uczy  (wskazane by były to godziny lekcji szkolnych i/lub  popołudniowe - mózg najlepiej funkcjonuje w godzinach 6.30-12.30)
        • podziel jego pracę na taką, którą może wykonać samodzielnie, a Ty ją sprawdzisz w późniejszych godzinach i taką część pracy, do wykonania której dziecko będzie potrzebować Twojej pomocy
        • zaczynamy od czegoś łatwego, ponieważ jest nam potrzebny sukces żeby mieć motywację do pracy.
        • ustal kiedy dziecko może zrobić przerwy w trakcie nauki  (wskazane przerwy po 45 min. pracy i po zakończeniu zadania, przerwy na początku powinny być krótkie 5 - 10 min., wraz ze wzrostem ilości zadań - dłuższe 15-20  min.; należy przypomnieć dziecku by przed rozpoczęciem pracy skorzystało z toalety, napoiło się i zjadło - nie ma wykonywania tych czynności w trakcie pracy)
        • zaplanuj z dzieckiem co ma zrobić w danym dniu:
        1. z jakich przedmiotów,
        2. jakie zadania z danego przedmiotu (można wykonywać zadania z przedmiotów zgodnie z planem lekcji lub podzielić zadania z przedmiotów na każdy dzień, np. dziś matematyka, biologia i polski, jutro chemia, fizyka itp.)
        •  przejrzyj z dzieckiem  i omów z nim treść zadań - musisz mieć pewność, że dziecko rozumie co ma zrobić (w innym przypadku będzie siedzieć nad zadaniem w nieskończoność lub zajmować się czymś innym)
        • zwróć uwagę na miejsce pracy dziecka (tak jak w szkole - wyłączony i schowany telefon, na biurku tylko potrzebne rzeczy i przybory oraz książki i zeszyty z przerabianego aktualnie przedmiotu)
        • tam gdzie to możliwe, po omówieniu z dzieckiem zadania, poproś je by zrobiło to zadanie a Ty sprawdź wynik (w czasie samodzielnej pracy dziecka możesz wykonać część swojej pracy)
        • umów się z dzieckiem że w czasie wykonywania konkretnego zadania nie odrywa się od pracy, nie podejmuje rozmów niezwiązanych z zadaniem, nie wykonuje innych czynności (typu jedzenie, picie, toaleta)
        • pracujemy etapami, do momentu, kiedy dziecko potrafi się skoncentrować. W momencie, gdy przestaje pracować, robimy kilkuminutową przerwę.
        • okaż dziecku zrozumienie - jemu i Tobie może być trudno w tej nowej sytuacji - czyli róbcie tyle ile jesteście w stanie, w razie problemów z realizacją materiału - bądźcie w kontakcie z nauczycielami, nie obwiniajcie się za to, nie krytykujcie się, w zamian - doceniajcie się za każdą wykonaną pracę
        • na miarę możliwości, razem oglądajcie filmy edukacyjne które przesyłają nauczyciele, zaglądajcie na  gov.pl/zdalnelekcje (pod tym adresem znajdziecie propozycje materiałów do nauki z każdego tematu udostępnione przez MEN)
        • materiał wymagający pamięciowego utrwalenia
        1. notujcie w formie mapy myśli - tzw. notatki nielinearnej (bierzecie czystą kartkę i kolorowe  pisaki/kredki; za pomocą haseł - słów zapisujecie różnymi  kolorami najważniejsze informacje dotyczące przerabianego tematu)
        2. stosujcie mnemotechniki, które ułatwiają zapamiętywanie
        3. powtarzajcie najlepiej codziennie część materiału (systematyczne powtarzanie utrwala materiał)
        •  jeśli dziecko ma trudności w czytaniu, pomóż w mu w odczytaniu treści, sprawdź czy prawidłowo zrozumiało treść
        • jeśli masz możliwość pracy zdalnej w obecności twojego dziecka, spróbuj. Może to też będzie w jakimś stopniu pomocne (na bieżąco jesteś wtedy w stanie monitorować pracę dziecka , w razie potrzeby, kierować jego uwagą)
        • buduj i motywuj dziecko do pracy (często chwal, nazywaj i głośno mów co zrobiło w danym dniu, że starało się, próbowało, itp.).
        • zadbaj o ograniczenie bodźców rozpraszających podczas odrabiania zadań domowych (np. wyłączyć radio, „czyste biurko”).  
        • w procesie nabywania wiedzy wykorzystywanie jednocześnie percepcji wzrokowej jak i słuchowej tzw. kodowania polisensorycznego

         

        Opracowały:

        mgr Aleksandra Chabior - psycholog

        mgr Dagmara Roner - pedagog

         

        PROFESJONALNA POMOC NA TERENIE KATOWIC

        Zdalne wsparcie psychologiczne w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Katowicach

         

        1. W Ośrodku Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach będzie można nawiązać zdalny kontakt telefonicznie oraz mailowo:  

        telefony stacjonarne: 32 251 15 99; tel./fax 32 257 14 82 

        telefon komórkowy: 669 777 008 z możliwością kontaktu przez komunikator WhatsApp i video  email: oik@mops.katowice.pl

        Dyżury psychologów w godzinach 8:00 – 19:00.

        2. W Centrum Poradnictwa Specjalistycznego Metodyki i Strategii Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zdalny kontakt telefoniczny: telefony komórkowe:

        572 333 751 oraz 725 150 086 oba telefony z możliwością kontaktu przez komunikator WhatsApp i video

        Dyżury psychologów w godzinach 8:00 – 17:30.

        3.  Zespół ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej zdalny kontakt telefoniczny:

        telefon komórkowy: 513 426 177 z możliwością kontaktu przez komunikator WhatsApp i video  

        Dyżury psychologów w godzinach 7:30 – 15:30.

         

        Swoją pomoc osobom przeżywającym kryzys w związku z obecną sytuacją zapewnia Centrum Psychiatrii w Katowicach. Więcej szczegółów na stronie:

        http://www.centrumpsychiatrii.eu/aktualnosci.php

         

        Bezpłatne zdalne wsparcie psychologiczne, polegające na wideorozmowie lub rozmowie telefonicznej - więcej informacji na stronie:

        https://www.psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl/

         

        Strony internetowe, które warto odwiedzić:

        • Jak stres działa na nasze ciało? Artykuł:

        https://zwierciadlo.pl/zdrowie/jak-dziala-stres

        • "Rysuj z myszką w paski" - film dla dzieci dotyczący higieny osobistej:

        jakmycrece.mp4

         

        • Bajki dla najmłodszych, dotyczące obecnej sytuacji (epidemii, kwarantanny):

        http://dorotabrodka.pl/wp-content/uploads/2020/03/bajka-o-kwarantannie-i-wirusie-z-kolorem.pdf

        zostanwdomuebook.pdf

        Watch_-_Odkryj.mp4

        LOLA-AGATKA-I-SZPITAL.pdf

        Koronawirus_Ksiazka_dla_dzieci_w2.pdf

         

        • "Przegoń wirusa" - piosenka:

        https://www.youtube.com/watch?v=QT-2bnINDx4

         

        • Portal miastoprzyjanealergikom.pl przygotował grę planszową, która jest swoistą nauką poprzez zabawę –  pomoże nam nauczyć dziecko, jak należy dbać o higienę i wystrzec się zachorowania na COVID-19:

        https://miastoprzyjaznealergikom.pl/antywirusowa-gra-dla-dzieci/?fbclid=IwAR3u04wVInwdlE6tFvpRLMl9hsJUsJcRxr4zWNZsUJ5pbnjxWcxXQdVrI3k

         

        • Na portalu Fundacji Kulczyk możemy odnaleźć wiele ciekawych poradników m.in. „Jak znaleźć dobry moment na rozmowę o uczuciach i emocjach z dziećmi”. Materiały są podzielone dla odpowiednich grup wiekowych (dla dzieci od 3 do 15 roku życia):

        https://kulczykfoundation.org.pl/edukacja/baza-wiedzy

         

        Zachęcamy do odwiedzenia naszych nowych zakładek: strefa malucha, strefa ucznia i strefa młodzieży. Znajdują się tam ciekawe propozycje ćwiczeń i zabaw dla dzieci w różnym wieku.