- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 5 w Katowicach jest placówką oświatową.
- Wizyta w Poradni jest bezpłatna i dobrowolna. Nie jest wymagane skierowanie, aby odbyć wizytę w tut. Poradni.
- Wizyty umawia się w sekretariacie poradni telefonicznie (32 203 54 46) lub osobiście. Przy ustaleniu terminu należy podać następujące dane dziecka: placówka, do której uczęszcza (przedszkole, szkoła), wiek dziecka, numer telefonu kontaktowego do rodzica/opiekuna.
- Termin wizyty w Poradni może ustalić: rodzic, prawny opiekun, pełnoletni uczeń.
- W Poradni obowiązuje rejonizacja.
Pierwsza wizyta w Poradni to zarówno dla dziecka, ucznia jak i rodzica/opiekuna, to sytuacja nowa. Warto więc przygotować się do takiej wizyty:
- Do przeprowadzenia diagnozy dziecko powinno być ZDROWE (bez gorączki, kataru, nie w trakcie leczenia i nie bezpośrednio po nim, itd.). Jeśli dziecko jest chore lub z jakichś innych powodów nie może być badane
w danym dniu, rodzic powinien możliwie jak najszybciej poinformować
o tym sekretariat tak, aby inne dziecko oczekujące na wizytę w tutejszej placówce mogło skorzystać z wolnego terminu. Termin kolejnego badania zostanie ustalony ponownie. - Dziecko powinno być wypoczęte (odpowiednia liczba godzin snu w przeddzień wizyty), po posiłku. Wskazane jest, aby dziecko miało własną wodę mineralną.
- Wskazana jest rozmowa z dzieckiem poprzedzająca wizytę w Poradni przeprowadzona przez rodzica. Dziecko powinno traktować wizytę w tutejszej placówce jako sytuację, która ma na celu pomóc mu
w jego trudnościach i wyzwaniach. - Jeśli dziecko jest małe i wymaga opieki, w miarę możliwości, wskazane jest, by rodzic przyszedł z osobą towarzyszącą, by mogła pozostać z dzieckiem w poczekalni w razie konieczności w czasie przeprowadzania wywiadu diagnostycznego.
PIERWSZA WIZYTA DIAGNOSTYCZNA/KONSULTACYJNA
Spotkanie diagnostyczne jest rozmową z rodzicem/opiekunem prawnym/pełnoletnim uczniem. Rozmowa dotyczy zgłaszanych trudności oraz informacji dot. rozwoju i funkcjonowania dziecka. Jej celem jest poznanie potrzeb i oczekiwań rodziców oraz wskazanie optymalnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dziecka, a także udzielenie wszelkich niezbędnych informacji. Wskazane jest by uczniowie szkół ponadpodstawowych również byli na wizycie diagnostycznej.
DOKUMENTY NA PIERWSZĄ WIZYTĘ:
- Na pierwszej wizycie rodzic wypełnia zgłoszenie, gdzie koniecznym jest wypełnienie następujących danych: dane osobowe dziecka z numerem PESEL, powód zgłoszenia.
- Koniecznym jest przygotowanie się na udzielanie informacji o przebiegu rozwoju dziecka, karierze przedszkolnej i szkolnej.
- Istotne dokumenty:
- Dokumentacja medyczna: książeczka zdrowia dziecka i ewentualna dokumentacja medyczna niezbędna w procesie diagnostycznym np. wypisy ze szpitala, informacje dot. leczenia, wyniki badań, które Państwo uznają za istotne.
- aktualne świadectwa szkolne i opinie z placówek do których uczęszczało dziecko (jeśli takie zostały wydane),
- uczniowie badani z powodu trudności w nauce powinni dostarczyć: zeszyty np.: do języka polskiego i matematyki,
- uprzednio zgromadzona dokumentacja psychologiczna /pedagogiczna /logopedyczna, wydane opinie i orzeczenia, jeśli dziecko było objęte pomocą lub diagnozą poza naszą Poradnią (w innej poradni psychologiczno-pedagogicznej). Ważne! Wówczas koniecznym jest zwrócenie się do poprzedniej Poradni w celu przekazania karty indywidualnej dziecka
Dostarczona dokumentacja jest przydatna w analizowaniu przyczyn trudności dziecka, określenia dalszych działań, w tym doboru odpowiednich narzędzi do przeprowadzenia diagnoz. Wszystkie te dane pozwolą zorientować się
w sytuacji dziecka oraz podjąć dalsze kroki służące wyjaśnieniu przyczyn zgłaszanych trudności. Jeżeli zaistnieje potrzeba specjalista zaleca specjalistyczne konsultacje lekarskie.
WIZYTA U PSYCHOLOGA, PEDAGOGA, LOGOPEDY (DIAGNOZA)
Diagnoza to proces, którego celem jest wyjaśnienie przyczyn trudności.
W trakcie badania dziecko otrzymuje zestaw różnorodnych zadań do wykonania. Mają one na celu sprawdzenie, czy istnieją jakieś przeszkody wpływające na funkcjonowanie dziecka. Pozwalają również na obserwację dziecka w nowej dla niego sytuacji. Po skończonej diagnozie specjalista omawia z rodzicami/opiekunami prawnymi wyniki przeprowadzonego badania. Diagnosta określa przyczyny zgłaszanych trudności oraz proponuje możliwe formy pomocy. Jest to czas, w którym opiekun może zadać pytanie oraz poprosić o wyjaśnienie wątpliwości. W wyniku procesu diagnostycznego, w zależności od potrzeb, można wystąpić o informację o wynikach diagnozy/opinię lub orzeczenie. Decyzję podejmuje się w konsultacji ze specjalistami prowadzącymi dziecko.
Na badania niezbędne są:
- okulary korekcyjne bądź aparat słuchowy (jeśli dziecko jest w nie zaopatrzone),
- aparat ortodontyczny (jeśli dziecko posiada).
Ważne!
Standardowa diagnoza psychologiczna, pedagogiczna oraz integracji sensorycznej trwa 2 godziny zegarowe, a diagnoza logopedyczna 1 godzinę. Jednak należy pamiętać, iż czas trwania badań jest dostosowany do możliwości psychofizycznych dziecka (np. tempo pracy, stan zdrowia).